2 Ocak 2012 Pazartesi

Tokyo

Aslında gideli çok oldu -yaklaşık bir yıl kadar- ama yazmış 'fekat' paylaşmayı unutmuş olduğumu fark edip 'heman' paylaşıyorum. Bu zaman zarfında uzak doğu mutfağını tadabileceğimiz mekanların çokça arttığı da gözümüzden kaçmadı. Eskiden böyle miydi ama, ara ki bulasın :P


Aman da "suşiyi de pek severim. İki gün de bir yemezsem rahat edemem." diyemeyeceğim.

Güzel bir şey ama ben hamsi tavayı tercih ederim :)

Tokyo Restaurant Taksim'de çok hoş bir Japon restaurantı. Japon mutfağını denemek için iyi bir yer sanırım. Sahiplerinin aynı zamanda turizm şirketi de varmış. Japonya'dan Türkiye'ye getiriyorlar yemeklerini de İstanbul'da iken burada yediriyorlar Japonlara :) Bir rivayete göre 1700 küsur liraya tekabül eden bir miktara uçak dahil Japonya'dan geliyorlarmış. Türkiye'yi Ürgüp-Göreme'si filan dahil gezip tozup evlerine dönüyorlarmış.Sumashi Jiru diye bir çorbaları var. Yediklerim arasında birtek bunu beğenmedim. Resmen yosun yiyorsunuz.
Sushi olarak Edo istedik. Soya sosuna bandırınca(!) oldukça lezzetli oluyor.
Yakisoba dedikleri makarnalarından aldık. Bu da iyiydi ama benim favorim Gyouza dedikleri Japon mantısı idi ki Japonya'ya gidersem ne yiyeceğime şimdiden karar vermiş bulunuyorum.
Tereyağlı mercimek çorbası, zeytin yağlı yaprak sarması vs. tabi ki çok daha lezzetli -tartışmasız- ama sıksık olmasa da değişik tadları denemekte fayda var. Tokyo restaurant bence çok pahalı. Bir sonra ki suşimi sanırım Japonya'da yerim :)
Ne diyim, Rabbim sushiyi yerinde yemeyi de nasip etsin :))


-Zemzem içerken yapılan bir duaydı ama buraya uydu-

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...