30 Nisan 2012 Pazartesi

Aya Yorgi Günü


23 tatilinde hava da güzel olunca Büyükada'ya gidelim dedik. Nerden bilelim o günün Rumların adak günü olduğunu.

Pastaneden börek, simit; marketten peynir, bal aldık. Evden de zeytin getirmiştik. Oturduk sahildeki çay bahçesine kahvaltımızı yaptık. Sonra daldık adanın derinliklerine. Tabi öncesinde meydandaki kalabalığ yarıp geçmemiz gerekiyordu.Adanın zirvesindeki Aya Yorgi klisesine 23 nisanda ya da 24 eylülde hiç konuşmadan çıkan hristiyanlar hacı oluyorlarmış. Ya da yarı hacı, işte neyse.


Biz Aya Yorgi'ye kadar değil ama tarihi Rum yetimhanesine kadar çıktık. Ee çeyrek hacı olmuşuzdur herhalde.


Yetimhane dünyanın en büyük ahşap yapısıymış. Şuanda harebe görünümünde. Bahçesinde kuzular otluyor. Kapısında yaşlı bir teyze vardı, ziyarete gelenlerden. Bu yetimhanede 6 sene kalmış.Daha yukarıya çıkmaya gücümüz yetmedi. Yürüyerek bu kadar bile yukarı daha önce hiç çıkmamıştım. Bisiklet kiralamak da vardı niyetimizde fakat bu yorgunluk bize yetti. Tekrar sahile inip dinlendikten sonra o kalabalığa girmeyi pek gözümüz yemedi açıkcası. Bir daha ki sefere bıraktık adanın yeryer çiçek yer yer at kokulu sokaklarında bisikletle gezinme hevesimizi.
Atların ve ürettiklerinin kokusu şu mevsimde çok rahatsız etmiyor da yazın pek bi fena oluyor.


Defalarca adaya gittim, hiç o günkü kadar kalabalık görmedim. Tatil de olsa haftasonu olmadığı için 23 nisanda daha rahat olur diye tahmin ediyorduk. Fakat tam tersi çıktı. Fayton kuyruğu iskelenin girişine kadar devam ediyordu. Pişman değiliz tabi ki, farklı bir tecrübe oldu.

Çeşitli niyetleri için çeşitli renklerde mum alanlar, kurdela alanlar... Gelenlerin belki de yarısı ya da daha fazlası müslümandı tabi ki. Hristiyanların mübarek günü kutluyorum, din kardeşlerime de Allah'tan hidayet diliyorum :))

Yandan çarklı ada vapuruyla dönüşte uyku gözümden akıyordu ama enerjisi asla tükenmeyen insan yavrusuyla seyahatte uyumak  ne mümkün. Kendisi adada dolanırken babasının kucağında mis gibi uyuduğu için vapurda bir dakka durmadı.

5 yorum:

nohut oda dedi ki...

yanlış bır gun tercıh etmıssın :))cok kalabalık ızdıham gunu bisiklette sürülmez keyfıde cıkmaz ben sakınken sevıyorum adayı..

our twins of N.Y./SEYHAN dedi ki...

Adalar her mevsim guzeldir. hele ki heybeli ve buyukada. ahhh ahh benide oralara goturdunuz...
sevgiler

gunlukcugum dedi ki...

Gezdiginiz yerleri not aliyorum gelince gezecegimm)

sirinanne dedi ki...

Nohut oda; biz de sakin olacak diye gittik ama 23 nisanın Rumlar için de mubarek bir gün olduğunu bilmiyorduk :) Ben ettim siz etmeyin..

Seyhan; benden de sizlere sevgiler.

Gunlukcugum; Sanırım ben de ABD için sizden notlar almalıyım.

Syhn dedi ki...

o yolu yürürüm de konuşmadan yürüyemem yaa :D kimse yoksa kendikendime konuşum emin ol :D

adalar var bizimde niyetimizde.. hadi bakalım ne zmna kısmet...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...