1 Nisan 2013 Pazartesi

Hayvanat Bahçesinde

Dün (pazar günü) hava nasıl güzeldi.. Kimseler evinde durmamıştır herhalde. Herkes sağlıkla huzurla gezsin inşallah.Biz de bir yıldır isteyip de gidemediğimiz Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı nda aldık soluğu. Niyetimiz açılış saatinde yani 8:30'da orda olmaktı fakat 10:30'ta varabildik. Bu bizim her zaman ki dakikliğimiz. Neyse ki hayvanat bahçesi kalabalıklaşmamıştı. Giriş ücreti yetişkin 15 lira, 4 yaş ve altı ücretsiz. Bize girişte bir yıllık üyelik önerdiler. Kişi başı 30 liraya. Yakın olsa sık sık gelmek mantıklı da şimdi daha ilkkez geliyoruz bu şekil bir gezelim biz dedik ve üye olmadık.


Bizden sonra kalabalık bir ilkokul grubu vardı Allah'tan onlardan önce gişeden geçmişiz diye sevindik.


Hayvanat bahçe genel olarak güzel. Hayvan çeşitliliği daha da arttırılabilir, fakir geldi bana biraz. Sanırım bağışlarla da önemli bu noktada. 

Gerçi Brezilya ve Tayland'dan sonra buraya 'vaay' diyemeyeceğimiz belliydi. Ukalalık oluyor sanırım ama doğrusu bu:)Tayland'da fillere binip, yılanları boynuna doladıktan sonra denizde rengarenk balıkları ellerinde besledikten sonra ya da Brezilya'da şunları gördükten sonra (pek de hayvan resmi koymamışım bloga) buradaki minicik kafesteki Sibirya kaplanı için sadece üzülüyor insan. 

Ukalalığı bir kenara bırakıp hayvanat bahçesi dramıyla mı yüzleşsek. (Bu arada Afrika'ya gidip de Masai Mara'yı görseydim kim bilir neler diycektim, ne gıcıklıklar yapacaktım:) ) 
Brezilya'da, Tayland'da ya da yurdumda ufacık kafeslerde o hayvancıkları sırf 'insan'lar zevk alsın diye yaşatmaya çalışmaları, doğal hayatlarından koparmaları ne acı. Madem böyle düşünüyorsun niye gidiyorsun diyeceklere de verecek çok cevabım yok. Belki birkaç yıldır niyet edip de gidemememizin sebebi budur.Hayvanları çocukların görmesi için sirkten daha iyi bir yol olduğu kesin. En azından güzel bakılıyor ve eziyet edilmiyor diye sevinebiliriz. 

 


Hayvan hakları konusunda çok radikal değilseniz tavsiye ederim. 

 

Çocuklar için de güzel bir alan yapmışlar. Go-kart var ki Ömercik defalarca binse bıkmayacaktı. Buz pateni tarafından öyle yüksek seste müzik geliyordu ki parkın ruhuna tamamen aykırıydı. Ne gereksiz bir gürültü.. Oraya gelenler müzik değil hayvan seslerini dinlemek isterler bence. Bu şikayetimi de ilgili yerlere yapmalıyım değil mi? (Yaşalandığımda çok huysuz olucam, kesin)

 
 (Çok Avrupaisin seeenn Maviş!!!!!)


( Türkan Şoray'ın gözleri mi senin kiler mi?????? Sürmeli!!!)

 Seni nazlı orkide..Ayrıca çocuklar poni ata binebiliyor. 

Şu hayvanı Foz Do Iguaçu'da görmüştük insanlara çok yakın(!) davranırken fakat ismini yurdumda öğrenmek nasip oldu. 'Halka Kuyruk Koati' Hava çok güzeldi fakat çoook sıcak oluşu bizi baya bir bezdirdi. 28 derece!!!

Biz buna bahar mı diyoruz, yaz mı???

Mutlu bir hafta herkese...


5 yorum:

Sevgi dedi ki...

ay şahane.. bayıldım oraya ben..havalar ısınsa da babamızı ikna edebilsek.. bizde gitsek..

e. t. dedi ki...

Haklisin Aslinda fakat ayni zamanda hayvanat bahceleri bazi nesli tukenmekte olan hayvanlarin korunup cogaltilip kendi ortamina birakildigi yerler. Bu da gitmek icin bir siginma noktasi mi acaba ;)
Bu gerekliligi ortaya cikaraninda insanlar oldugunu dusunursek :(
Bu mevzu uzaaaar

cafela mina dedi ki...

cocuklarla gezilebilecek en guzel yerlerden birisi bizde biraz havalarin isinmasini bekliyoruz :) hayirli günler diliyorum size

Syhn dedi ki...

ukalalığın konusunda yerden göğa kadar haklısın ahh ben gezmiş olsaydım bu da hayvanat bahçesi diyerek başlar sayardım da yazardım :))
ukalalık fırsatını kaçırmam.
ve ben burayı sen anlatımından yola çıkarak begendim. düşün en kdr az gezmişim :(

sirinanne dedi ki...

Sevgicim, havalar ısındı inşallah gitmişsinizdir.

E.T. cim haklısınnn..

Cafela mina ben de hayırlı günler dilerim. Hayvanat bahçesi çok sıcak olmadan daha güzel. Gitmediyseniz biran evvel gidin.

Seyhancım sağol :)) Gezmeye hayvanat bahçesinden başla da bir de senin ukelalığını çekmeyelim :))

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...